Bezmaksas izglītība internetā – Latvijas un pasaules tendences

Spread the love

Bezmaksas izglītība internetā uzņem aizvien nopietnākus apgriezienus. Šobrīd visā pasaulē nostiprinās zināšanu ekonomika. Tai raksturīgs, ka ekonomiskā izaugsme ir atkarīga no informācijas kvantitātes, kvalitātes un pieejamības. Ilgu laiku skolas un universitātes bijušas izzūdošā laikmeta bastioni un pretojušās pārmaiņām. Tomēr pēdējo gadu laikā vajadzību mainīties atzīst ne tikai pasaules prestižākās un inovatīvākās izglītības iestādes, bet arī daudzas citas. Kas no tā visa iegūst? Vispirms jau zinātkārie un mācīties gribošie.

Šajā rakstā tu uzzināsi par iespējām iegūt bezmaksas izglītību internetā. Svarīgi uzsvērt, ka šis raksts ieskicē dažus no populārākajiem paraugiem, jo ir vēl daudz citu.

Uzdevumi.lv – noderīgs palīgs Latvijas skolēniem

Portālu Uzdevumi.lv šobrīd izmanto daudzās Latvijas skolās. Lietotājs var reģistrēties kā skolēns (lai pildītu uzdevumus), kā vecāks (lai sekotu līdzi sava bērna panākumiem) vai kā skolotājs (lai uzdotu uzdevumus un sekotu līdzi audzēkņu sniegumam). Pieejami uzdevumi visdažādākajos priekšmetos no 1. līdz 12. klasei.

Interesanti ir tas, ka portāls veiksmīgi īsteno spēļu elementus (angliski – gamification). Pareizi izpildīti uzdevumi ne tikai ļauj nokārtot mācību saistības, bet arī piešķir punktus. Jo aktīvāk un pareizāk skolēns pilda uzdevumus, jo augstāku vietu viņš ieņem savas skolas un klases topā, savukārt viņa pārstāvētā skola – visu Latvijas skolu topā.

Portālā Uzdevumi.lv ir pieejams arī maksas pakalpojums “PROF.” Tas ļauj saprast uzdevuma izpildes principus vai risināšanas gaitu. Tāpat “PROF” lietotājiem ir pieejami aizvadīto gadu valsts pārbaudes darbi. “PROF” maksā 5,00 eiro mēnesī (pasūtot uz vienu mēnesi) vai 30 eiro gadā (pasūtot uzreiz uz gadu).

Citi Latvijas portāli bezmaksas izglītībai interentā

Uz fiziku un matemātiku ir fokusējies portāls MacibuVideo.lv, kuru izveidojuši “Iespējamās misijas” absolventi Mārtiņš Kālis un Gatis Narvaišs. Video materiālos redzama uzdevumu risināšana no sākuma līdz beigām. Sniegti diezgan izsmeļoši skaidrojumi, un risināšana notiek pietiekami pakāpeniski. Daļa video ir pieejama arī krievu valodā.

Jauno fiziķu skolas mājaslapā pieejami PDF faili ar populārzinātniskā veidā izskaidrotām fizikas sakarībām. Savukārt “Latvenergo” veidotais fizikas portāls FizMix.lv fizikas mācīšanai izmanto arī interesantas infografikas un video.

Khan Academy – nejaušais izglītības veiksmes stāsts

Populārā ārzemju portāla KhanAcademy.org pirmsākumi meklējami, kad tā dibinātājs Salamans Khans mācīja matemātiku saviem radinieku bērniem. Ērtības labad viņš ievietoja video lekcijas vietnē YouTube, kur tie negaidot kļuva populāri. Ir liecības par to, ka viegli saprotamie video palīdzējuši mācības veiksmīgi apgūt pat bērniem un pusaudžiem ar garīgās atpalicības problēmām.

Šobrīd KhanAcademy.org piedāvā bez maksas mācīties ne vien matemātiku un dabas zinātnes, bet arī programmēšanu, humanitārās zinātnes un ekonomiku. Studiju viela tiek izskaidrota video formātā, kam seko interaktīvi uzdevumi. Arī šis portāls izmanto spēļu elementus, piešķirot punktus par katru pareizi izpildītu uzdevumu un medaļas par nozīmīgākiem sasniegumiem.

Alison – profesionāļiem, kas grib pilnveidoties

Alison.com ir fokusējies uz pieaugušajiem, kuri vēlas uzlabot savas profesionālās prasmes. Portālā ir pieejami apmēram 1000 kursi visdažādākajās kategorijās – no tehnoloģijām un svešvalodām līdz biznesam un dzīves stilam. Portālā reģistrējušies 11 miljoni lietotāju. Papildus tam 1,5 miljoni cilvēku ir absolvējuši un saņēmuši apliecību (bez maksas). Savukārt par maksu ir pieejams oficiāls sertifikāts.

Ir vēl daudzas iespējas bezmaksas izglītībai internetā

Svešvalodu apguvei ir bez maksas pieejama viedtālruņu aplikācija DuoLingo. Tā ļauj mācīties interaktīvā un aizraujošā veidā, kas šķiet kā spēle. Skolotāji un privātskolotāji var sekot savu audzēkņu progresam.

Vēl daži vērtīgi portāli, kas piedāvā gan maksas, gan bezmaksas zināšanu ieguvi, ir Coursera.org (reāli studiju kursi no pasaules labākajām universitātēm!), Udemy.com (centrējas ap tūkstošiem profesionālu instruktoru, kuri gatavo kursus) un EdX.org (12 miljoni lietotāju un 1600 bezmaksas kursu).

Šie ir tikai daži no bezmaksas izglītību sniedzošajiem resursiem, kuru dēļ izglītība vairs nebūs tāda kā līdz šim. Daļa no šīm jaunajām iniciatīvām ietilpst masīvo atvērto tiešsaistes kursu jeb MOOC kategorijā, citi – citās kategorijās. Izglītība internetā kļūst aizvien pieejamāka, nojaucot vēl nesen nepārvaramas barjeras.